Top-ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Na spacer- Z wizytą w Szkocji

By | 21:32 2 comments


  "W XVIII wieku kupcy Glasgow wzbogaceni na transatlantyckim handlu bawełną, włóknem, rumem i tytoniem, stworzyli kupieckie miasto pełne pięknych domów mieszkalnych, wielkich biurowców i składów towarowych. W XIX wieku ludność miasta zwiększyła się dziesięciokrotnie. Rozwijały się stocznie na rzece Clyde. Równocześnie powstały jedne z najgorszych slumsów w Europie, istniejące jeszcze długo po II wojnie światowej. Jednak miasto uporało się z tym i wieloma innymi problemami, dzięki czemu pozbyło się wizerunku ponurego miasta. Dowodami na to mogą być tytuły: "Europejska Stolica Kultury" w roku 1990 i "Miasto Architektury i Wzornictwa Zjednoczonego Królestwa" w 1999. 15 października 2008 znany wydawca przewodników turystycznych :"The Lonely Planet" umieścił Glasgow wśród 10 miast na świecie wartych odwiedzenia."

  O Glasgow słów kilka.


Jest to największe miasto w Szkocji, położone nad rzeką Clyde. Jego nazwa prawdopodobie pochodzi od celtyckiego słowa Glas- cu, czyli "ukochane zielone miejsce".

Miasto znane jest przede wszystkim ze stylu Art Nouveau. W centrum można podziwiać perełki architektoniczne z epoki wiktoriańskiej.  Niestety nie mogłam znaleść zdjęć miasta na dysku, ale obiecuję dodać je w przyszłości i przy okazji napisać coś więcej o tym miejscu.

Teraz ogólnie o Szkocji i prezentacja kilku zdjęć z różnych miejsc.

"Dudy, kilt i whisky to najbardziej znane produkty szkockiej kultury. Dudy pochodzą z Azji Mniejszej, mają jednak w kulturze Szkocji szczególne znaczenie i kojarzone są właśnie z nią. Kilt jako męska spódnica znany był już w czasach podbojów rzymskich na Wyspach Brytyjskich. Charakterystyczny materiał, z którego wykonany jest kilt, zwany jest tartanem. Słowo to wywodzi się z francuskiego „tartanie” i oznacza po prostu tkaninę w kratę. Każdy z klanów szkockich ma swój unikatowy wzór kiltu. Whisky – jest kwestią sporną pomiędzy Szkotami a Irlandczykami – do dziś nie wyjaśnione jest bowiem, który z narodów wynalazł ten alkohol."  "Szkocka kuchnia znana jest z shortbread (maślane pieczywo chrupkie), kidney pie oraz haggis. Haggis to owczy żołądek napełniony mieszaniną złożoną z posiekanych owczych podrobów (serce, płuca i wątroba), płatków owsianych, cebuli i przypraw, zaszyty i ugotowany. Zazwyczaj podaje się go z ziemniakami. Kuchnia szkocka charakteryzuje się sporą ilością potraw zawierających owies. Przykładem może być tu cranachan. Tradycyjne szkockie śniadanie składa się zazwyczaj z owsianki, jajek smażonych na bekonie lub też wędzonych ryb. Znanym deserem szkockim jest spotted dick." 
O kuchni wiecej napiszę w osobnym poście. 


To, co najbardziej mi osobiście się podoba w Szkocji, to otaczająca zieleń. Jest tu mnóstwo parków, rzek, czy kanałów gdzie można spacerować. Są trasy rowerowe przez lasy i góry. Są jeziora, gdzie można jechać na ryby, czy grilla. Bardzo często takim widokom towarzyszą stare, zabytkowe budynki, zamki. Dla miłośników natury znajdzie się tu niezliczona ilość miejsc godnych odwiedzenia.
  Czekam z niecierpliwością na wiosnę, by zacząć zwiedzać kolejne ciekawe miejsca.
Pozdrawiam Tysiowa xxxNowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. w październiku byłam z mężem na wycieczce w Szkocji. Byliśmy w Glasgow i Edynburgu - było pięknie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawa jestem co zwiedzaliscie i czy byla to wycieczka zorganizowana z biura, czy sami sobie ja zorganizowaliscie? Pozdrawiam

      Usuń