Top-ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Easter- Z wizytą w Szkocji

By | 23:54 2 comments


  Wielkanoc w Wielkiej Brytanii to czas świętowania, festiwali i ofiarowywania czekoladowych jajek wielkanocnych. To najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto, uczczenie śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dla Chrześcijan  Niedziela Wielkanocna (Easter Sunday/Easter Day) jest symbolem początku nowego życia i jednocześnie najważniejszym dniem w roku.Brytyjskie święto Wielkanocy (Easter) swoją nazwę zawdzięcza anglosaskiej bogini wiosny Eostre, symbolu narodzin, szczęścia i płodności. Święto na cześć bogini Eostre w krajach celtyckich wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. Od wieków zwierzęciem reprezentującym boginię jest zając, kojarzony z wiosną, płodnością i urodzajem.Tradycje wielkanocne:
Pace eggs/paste eggs to jajka ugotowane na twardo we wzorzystej skorupce. Nazwa pochodzi od Pesach (Pascha).
Egg rolling czyli toczenie jaj. Grę wygrywa osoba, której jajko sturla się z górki najszybciej bez stłuczenia skorupki albo które rozbije się jako ostatnie. (w niedzielę wybieram się na pobliską górkę. Może i ja skuszę się na tą zabawę).
Egg Jarping/Egg Tapping czyli tłuczenie skorupek. Gracze stukają jajkami jajka swoich przeciwników tak, aby pękła skorupka. Wygrywa osoba, której jajko ocalało.
Egg hunt czyli polowanie na jajka. Rankiem w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek schowanych przez rodziców w ogrodzie. Wygrywa dziecko, któremu uda się znaleźć najwięcej łakoci. Ta zabawa jest bardzo popularna tu w Szkocji.Potrawy wielkanocne:
Boiled eggs -gotowane jajka, tradycyjnie podawane na śniadanie.
Roast lamb - pieczona jagnięcina, serwowana z sosem miętowym i warzywami w Niedzielę Wielkanocną.
Easter pudding - ciasto budyniowe obsypane rodzynkami i ciastkami.
Simnel cake - ciasto owocowe przykryte warstwą marcepanu i udekorowanego 11 marcepanowymi kulkami (pieczone w dniu Mothering Sunday).
Easter biscuits - ciastka z przyprawami, rodzynkami, czasami startą skórką cytrynową, jedzone w Niedzielę Wielkanocną.

Kiedy pytałam moich znajomych, także w pracy, o dania związane z Wielkanocą, słyszałam różne odpowiedzi. Ci starsi opowiadali o tradycjach i potrawach, które wymieniłam wyżej. Młodsze pokolenie w większości odpowiadało tak samo. Dla nich to dni wolne od pracy (long weekend albo bank holiday), czas, kiedy można się napić ze znajomymi. Usłyszałam również, że to czas dużych wydatków, bo trzeba dzieciom kupić jajka czekoladowe i prezenty. Kiedy dowiedzieli się, że my w Polsce nie mamy prezentów Wielkanocnych byli wręcz zszokowani. 


  Spędzając Wielkanoc w Wielkiej Brytanii musimy pamiętać, że jest tu duża różnorodność religii i wiele osób obchodzi te dni inaczej, bądź w ogóle nie świętuje.   Ciekawa jestem co myślicie o takim 'czekoladowym' spędzaniu Świąt Wielkiej Nocy? Ja osobiście uważam, że świętem tego nazwać raczej nie wypada. Producenci prześcigają się wzajemnie swoimi produktami związanymi z Wielkanocą. Ludzie tu zastanawiają się nad odpowiednim kupnem prezentów dla dzieci, zamiast przekazywać im tradycje.  

Mój koszyk prawie gotowy, czeka na jutrzejszy dzień. W planach żurek i faszerowane jajka. 

Życzę Wam zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego dyngusa.Pozdrawiam Tysiowa xxxźródło: 1 2 3 4
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze: