Top-ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Saint Patrick's Day- Z wizytą w Szkocji

By | 18:16 2 comments

 Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Dayirl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca, święto patrona Irlandii - św. Patryka.

Tego dnia, wg tradycji, chodzi się ubranym na zielono, pije Irlandzką whiskey. Na ulicach odbywają się pochody. 17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, stąd tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.


Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi.Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.


Głównym symbolem święta jesshamrock (irl. seamróg) - trójlistna koniczyna, która jest także jednym z symboli wiązanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o św. Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem. Jeszcze inną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Otóż jedna z opowieści o świętym podaje, że Patryk nastraszył szynkarkę, która nie dolewała pełnej miarki trunku, iż pojawią się w jej karczmie potwory. Karczmarka wystraszona, od tego czasu solidnie napełniała szklanice. Od tej chwili 17 marca pije się szklaneczkę whiskey zwaną "dzbanem Patryka".

  W Szkocji mieszka dużo Irlandczyków, wiele rodzin ma Irlandzkie korzenie. Z tego względu i tu obchodzi się to święto. W Glasgow dziś można było oglądać pochody, napić w pub'ie wiskey. W sklepach oczywiście pełno pamiątek i akcesorii związanych z dzisiejszym dniem. 


Pozdrawiam Tysiowa xxx


źródło:
wikipedia.pl
Nowszy post Starszy post Strona główna

2 komentarze:

  1. Ominelam w tym roku obchody w Londynie :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja w tym roku rowniez. Byl tak silny wiatr i zimno, ze chyba sila trzebaby mnie wyciagnac. Za rok nadrobimy :)

      Usuń