Top-ads

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Botanic Garden- Z wizytą w Szkocji

By | 14:07 10 commentsOgród botaniczny w Glasgow (ang. Glasgow Botanic Gardens) położony jest w zachodniej części Glasgow w Szkocji i jest dużym parkiem udostępnionym do zwiedzania z kilkoma szklarniami. Ogród utworzony został w 1817 i przez Królewski Instytut botaniczny w Glasgow (ang. Royal Botanic Institution of Glasgow) i był projektowany z myślą o miejscowym uniwersytecie. Profesor botaniki William Hooker na o Uniwersytecie w Glasgow przyczynił się do rozwoju tego miejsca przed jego nominacją do kierownictwa Kew Gardens Londynie.
Pierwotnie ogród ten używany był jako miejsce koncertów i spotkań plenerowych. Najbardziej godnym uwagi jest Kibble Palace z końca XIX wieku. Szkielet konstrukcji wykonany jest z żelaza i stanowi podstawę szklarni o powierzchni 2137 m2. Całość zaprojektował John Kibble w 1873, przez 7 lat od otwarcia odbywały się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne aż do roku 1880 kiedy to przeznaczono budynek wyłącznie do ekspozycji roślin. Strukturą budynku są kute, żelazne kratownice pokryte przezroczystym szkłem. Całość podparta jest przez belki nośne spoczywające na kolumnach, zwieńczonych motywami kwiatowymi. Pałac użyty jest do uprawy wymagających roślin. Główna grupa to Australijskie drzewa paprociowe, niektóre z nich mają już 120 lat.

W 2004 zainicjowany został program konserwacji pałacu, gdyż żelazna konstrukcja była w znacznej mierze skorodowana Konserwacja przewidywała kompletną rozbiórkę Pałacu i usunięcia części aż do fundamentów, Zbiór roślin na czas remontu przeniesiono do Shafton w South Yorkshire. Odbudowany pałac został otwarty już w 2006 roku. Łączny koszt renowacji wyniósł 7 milionów funtów.
źródło pomocnicze wikipedia.pl 
Jest to miejsce, do którego zawsze chętnie przychodzę. Można podziwiać tu piękną roślinność z całego świata, wypić popołudniową herbatę, poleżeć na trawie, poczytać książkę na ulubionej ławce.Tea room- miejsce, gdzie możemy napić się herbaty  i poczytać ulubioną książkę na świeżym powietrzu. Kiedy na dworze jest ładna pogoda, przebywa tu mnóstwo osób.


Inną rozrywką może być wylegiwanie się na kocyku i łapanie słonecznych promieni. Chętnych jak widać nie brakuje. 


Podczas ostatniej wizyty udało nam się trafić na wystawę pięknych Orchidei, które można było podziwiać, a także kupić.W parku znajdują się miejsca tematyczne. Jest tu ogród różany, zielny, a także miejsce na sadzonki dzieci ze szkół, tzn. szkoly ogród. Dosłownie kilka kroków od parku, a w zasadzie na jego terenie znajduje się rzeczka, wzdłóż której możemy spacerować i spotkać wiewiórki. Te bardzo chętne na orzeszki.  Miejsce to odwiedza mnóstwo ludzi.


Moją ulubioną atrakcją tego parku są wiewiórki. Jest ich tam pełno i bez problemu przybiegają do nas. Zawsze zabieram ze sobą paczkę fistaszków, które szybko znikają.
  Jak widać po zdjęciach, ostatnia moja wizyta w Botanic Garden była na wiosnę. Koniecznie muszę się tam wybrać jeszcze raz, by zobaczyć ogród latem. To niesamowite miejsce, gdzie miło można spędzić popołudnie.

Czy i Wy lubicie takie miejsca? Jak spędzacie wolny czas?


Nowszy post Starszy post Strona główna

10 komentarzy:

 1. Świetnie się prezentuje ten ogród. Jak byłam u siostry w Anglii to mi taka wiewiórka w parku na kolana weszła :D
  Przepraszam za spam, ale zapraszam Cię na moje małe rozdanie i pomoc w pewnym konkursie (tylko do końca dzisiejszego dnia-bardzo mi zależy na głosie), jeśli jeszcze nie widziałaś tutaj link i szczegóły - KLIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, te wiewiórki tu są bardzo odważne i nie tak płochliwe, jak w Polsce :) mnie jedna wsadziła nos do paczki orzeszków.

   Usuń
 2. Byłam tam 4 lata temu i tez mi sie bardzo podobało :) Świetne miejsce na relax :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, świetne miejsce na relax :)

   Usuń
 3. Bardzo lubię:) Śliczna wiewióreczka:) Uwielbiam obserwować zwierzęta. Ostatnio będąc na wsi spędziłam kilka dobrych godzin nad kretowiskiem obserwując poczynania młodego kreta:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwielbiam wypoczynek na lonie natury, a za Polska wsia bardzo tesknie.

   Usuń
 4. przepiękne zdjęcia, a wiewiórka mnie zauroczyła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje :)Wiewiory sa swietne! Nigdy wczesniej nie udalo mi sie je karmic, a tu niemalze na reke wchodza :)

   Usuń
 5. Bardzo dziękuję za miły komentarz. Staram się być rzeczowa, i nie opowiadać właśnie o " pierdołach " byleby tylko przedłużyć post. :-)

  OdpowiedzUsuń